Jaka jest różnica między ML40Cr a 40Cr? To nie tylko dodatkowe „ML”.

COLD HEADING MATERIAŁ ENGINEERING CLASSROOM · RX-CE-009

Jaka jest różnica między ML40Cr a 40Cr? To nie tylko dodatkowe „ML”.

W wyborze materiałów do drutu na zimowe nitowanie oraz do wysokowytrzymałych elementów mocujących, 40Cr jest bardzo częstą marką. Wielu klientów, widząc ML40Cr, naturalnie zakłada, że to po prostu 40Cr z dodatkiem „ML” na początku. W rzeczywistości nie można tego tak prosto rozumieć.

W wyborze materiałów do drutu na zimowe nitowanie oraz do wysokowytrzymałych elementów mocujących, 40Cr jest bardzo częstą marką. Wielu klientów, widząc ML40Cr, naturalnie zakłada, że to po prostu 40Cr z dodatkiem „ML” na początku. W rzeczywistości nie można tego tak prosto rozumieć.

RX-CE-009Engineering knowledgeCreation Group Technical Team

Technical trust signals

AuthorCreation Group Technical Team
Technical reviewCreation Group Materials Engineering Team
Updated2026-08-22
Referenced standards
  • GB/T 3077
  • GB/T 6478
  • GB/T 28906-2025
  • GB/T 3077-2015
  • GB/T 6478-2015
  • GB/T 28906

W przypadku drutów do zimowego podbijania i wyboru materiałów na wysokowytrzymałe elementy mocujące, 40Cr jest bardzo często spotykaną marką. Wielu klientów, widząc ML40Cr, naturalnie zakłada: czy to nie po prostu 40Cr, przed którym dodano „ML”?

W rzeczywistości nie można tak prosto tego rozumieć.

System stopowy 40Cr i ML40Cr jest zbliżony; oba należą do grupy stali chromowych, jednak ich normatywne ustalenia, kontrola składu chemicznego oraz kierunki zastosowania nie są całkowicie identyczne. 40Cr jest przede wszystkim klasyfikowany jako stal konstrukcyjna stopowa, natomiast ML40Cr skupia się na zastosowaniach związanych z zimowym podbijaniem i zimową prasowaniem wytłaczanym.

I. Różne pozycje normatywne

40Cr zwykle rozumiany jest w ramach systemu GB/T 3077 „Stale stopowe konstrukcyjne”; jest to powszechnie stosowana stal do hartowania i odpuszczania, charakteryzująca się dobrą wytrzymałością, hartownością oraz ogólnymi właściwościami mechanicznymi. Często znajduje zastosowanie w wałach, kołach zębatych, elementach łączących, częściach maszyn oraz niektórych produktach śrubowo-nitowych.

Słowo „ML” w nazwie ML40Cr podkreśla przede wszystkim zastosowania związane z zimowym podbijaniem i zimowym prasowaniem wytłaczanym. Zazwyczaj odnosi się ono do normy GB/T 6478 „Stale do zimowego podbijania i zimowego prasowania wytłaczanego”; jeśli kupuje się gorącowalcowane druty krążkowe, należy również konsultować się z normą GB/T 28906-2025 „Druty krążkowe gorącowalcowane ze stali do zimowego podbijania”.

Innymi słowy, ML40Cr to nie zwykły „przemianowany 40Cr”, lecz materiał przeznaczony głównie z uwzględnieniem stabilności podczas obróbki plastycznej w warunkach zimnych.

II. Różnice w składzie chemicznym pomiędzy trzema normami

Skład chemiczny podany jest jako masa procentowa, jednostka: %.

NormaOznaczenie stopniaCSiMnPSCrMo
GB/T 3077-2015 „Stale konstrukcyjne stopowe”40Cr0,37–0,440,17–0,370,50–0,80Nie uwzględniono na zrzucie ekranuNie uwzględniono na zrzucie ekranu0,80–1,10
GB/T 6478-2015 „Stale do naginania i wytłaczania na zimno”ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0250,90–1,20
GB/T 28906-2025 „Zakrętki gorąco-walcowane ze stali do naginania na zimno”ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0200,90–1,20

Uwaga: Powyższa tabela została skopiowana z dostarczonych zrzutów ekranowych norm. Na stronach zrzutu GB/T 3077-2015 nie widnieją pozycje dotyczące fosforu (P) i siarki (S); przy oficjalnym stosowaniu zaleca się kierowanie się pełnym tekstem normy lub świadectwem jakości dostarczonym przez hutę.

III. Rzeczywiste znaczenie różnic w składzie

Po pierwsze, różnią się zakresy zawartości węgla. W 40Cr zawartość węgla wynosi 0,37–0,44, natomiast w ML40Cr – 0,38–0,43. Mniejszy i szerszy przedział zawartości węgla w ML40Cr sprzyja stabilności właściwości termicznych podczas masowej obróbki cieplnej oraz wytrzymałości po kuciu na zimno.

Po drugie, różni się kontrola zawartości krzemu. W 40Cr Si wynosi 0,17–0,37, natomiast w ML40Cr – 0,10–0,30. Materiały do kucia na zimno są bardziej wrażliwe na plastyczność i opór przeciwko odkształceniom; węższy i niższy przedział Si lepiej odpowiada wymaganiom procesów formowania na zimno.

Po trzecie, różnią się zakresy zawartości manganu. W 40Cr Mn wynosi 0,50–0,80, natomiast w ML40Cr – 0,60–0,90. W ML40Cr przedział kontroli Mn jest ogólnie nieco wyższy, co sprzyja lepszej kompatybilności wytrzymałości, hartowności oraz późniejszych właściwości po wyżarzeniu i utwardzaniu.

Po czwarte, różnią się zakresy zawartości chromu. W 40Cr Cr wynosi 0,80–1,10, natomiast w ML40Cr – 0,90–1,20. W ML40Cr przedział zawartości Cr jest ogólnie nieco wyższy, co dodatkowo podkreśla stabilność właściwości materiału podczas obróbki cieplnej po formowaniu na zimno.

Po piąte, różni się kontrola siarki. W GB/T 6478 dla ML40Cr S ≤ 0,025, natomiast w GB/T 28906-2025 dla ML40Cr S ≤ 0,020. Dla gorąco-walcowanych drutów stalowych do kucia na zimno ta ściślejsza kontrola zawartości siarki przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia inkluzji, pęknięć oraz uszkodzeń powierzchni podczas kucia na zimno.

IV. Dlaczego przy zbliżonym składzie nie można ich po prostu wzajemnie zastępować?

Chociaż zarówno 40Cr, jak i ML40Cr należą do grupy stali chromowych, to w praktyce skupiają się oni na różnych aspektach użytkowych.

40Cr kładzie większy nacisk na wytrzymałość, hartowność oraz ogólną jakość po obróbce cieplnej; natomiast ML40Cr, oprócz tych cech, koncentruje się również na jakości powierzchni drutu, warstwie odkarbownej, zawartości inkluzji, stanie po wyżarzeniu sferoidalnym, zdolności do ciągnienia oraz stabilności formowania na zimno.

Dla elementów obrabianych mechanicznie czy elementów strukturalnych poddawanych wyżarzeniu i utwardzaniu 40Cr może już spełniać wymagania użytkowe. Jednak w przypadku wielostanowiskowego kucia na zimno, mocowań poddawanych dużym odkształceniom, śrub kołniewkowych, elementów niestandardowych i innych wyrobów sam fakt bliskości składu 40Cr i ML40Cr nie wystarczy – niezbędne jest także dopasowanie materiału do specyfiki procesu kucia na zimno.

V. Zalecenia dotyczące weryfikacji podczas wyboru materiału

Podczas dokonywania wyboru pomiędzy 40Cr a ML40Cr zaleca się szczególne zwrócenie uwagi na następujące aspekty:

Potwierdzenie projektuKluczowe kwestie
Wymagania klientaCzy wymagany jest konkretnie 40Cr, czy wyraźnie określono ML40Cr?
Standard wykonaniaCzy stosuje się normę GB/T 3077, GB/T 6478, czy może GB/T 28906?
Forma dostawyCzy dostarczany jest pręt okrągły, drut stalowy, czy pręt kręcony wytłaczany na gorąco?
Proces dalszej obróbkiCzy wymagane są procesy takie jak ciągnienie, wyżarzanie sferoidalizujące, kucie na zimno lub hartowanie z odpuszczaniem?
Struktura produktuCzy występują elementy o dużym stopniu odkształcenia, kołnierze, stopnie lub nieregularne kształty?
Ryzyko jakościCzy szczególną uwagę należy poświęcić ryzyku pęknięć, dekarbonizacji, zawartości inkluzji oraz stabilności serii produkcyjnych?

VI. Podsumowanie w jednym zdaniu

40Cr cechuje się przede wszystkim wytrzymałością i właściwościami termicznymi charakterystycznymi dla stali konstrukcyjnej legowanej; natomiast ML40Cr skupia się na stabilności formowania i niezawodności produkcji masowej materiałów do kucia na zimno.

Dla typowych elementów konstrukcyjnych 40Cr stanowi powszechne rozwiązanie; jednak w przypadku śrub kute na zimno ML40Cr często okazuje się lepszym wyborem, umożliwiającym przejście przez kolejne etapy ciągłej produkcji: ciągnienie, wyżarzanie, kucie na zimno i hartowanie z odpuszczaniem.

W procesie rekomendowania klientom 40Cr, ML40Cr oraz odpowiednich drutów do kucia na zimno firma Creation Group nie ogranicza się wyłącznie do analizy klasy materiałowej, lecz bierze pod uwagę rysunki techniczne, specyfikacje produktu, stopień odkształcenia, klasę wytrzymałości, wymagania dotyczące obróbki cieplnej, formę dostawy oraz dotychczasowe doświadczenia produkcyjne, aby ocenić, czy dany materiał rzeczywiście nadaje się do masowej produkcji śrub metodą kucia na zimno.

Gdy chodzi o elementy mocujące, istotne nie jest to, na ile materiał przypomina inny, ale to, jak dokładnie jest on dopasowany — im lepsze dopasowanie, tym większa stabilność.

Frequently Asked Questions

Jaka jest różnica między ML40Cr a 40Cr? Czy to po prostu dodanie "ML" do nazwy?
W zimnowykręcanych drutach i elementach wytrzymałych, 40Cr to bardzo powszechna marka. Wielu klientów, widząc ML40Cr, naturalnie zakłada, że to po prostu 40Cr z dodanym na początku "ML". Jednak nie należy tego rozumieć w taki prosty sposób.
Czy ML40Cr i 40Cr można bezpośrednio wymieniać?
Nie można bezpośrednio wymieniać tylko na podstawie podobieństwa oznaczenia lub składu chemicznego; decyzja powinna uwzględniać normę wykonania, stan dostawy, konstrukcję produktu, dalsze procesy technologiczne oraz weryfikację partii.
Jakie warunki należy potwierdzić przy rzeczywistym doborze materiału?
Należy potwierdzić rysunek klienta, normę wykonania, certyfikat jakości materiału, formę dostawy, stopień odkształcenia, wymagania dotyczące obróbki cieplnej oraz ryzyko jakościowe.

About Creation Group

Creation Group supports cold heading wire, shaped wire and cold-drawn seamless shaped tube projects with material, process and failure-analysis engineering.

Prześlij zapytanie techniczne

Skontaktuj się z nami →
WhatsApp Zaproszenie techniczne