Mitä eroa on ML40Cr:llä ja 40Cr:llä? Ei ole kyse vain yhdestä ylimääräisestä “ML”:stä.

COLD HEADING MATERIAALI ENGINEERING CLASSROOM · RX-CE-009

Mitä eroa on ML40Cr:llä ja 40Cr:llä? Ei ole kyse vain yhdestä ylimääräisestä “ML”:stä.

Kylmämuotoilulangassa ja korkealujuisten kiinnittimien materiaalivalinnoissa 40Cr on erittäin yleinen merkki. Monet asiakkaat ajattelevat ML40Cr:ää nähdessään luonnollisesti, että kyseessä on vain 40Cr, johon on lisätty eteen “ML”. Tosiasiassa asiaa ei voi yksinkertaisesti näin tulkita.

Kylmämuotoilulangassa ja korkealujuisten kiinnittimien materiaalivalinnoissa 40Cr on erittäin yleinen merkki. Monet asiakkaat ajattelevat ML40Cr:ää nähdessään luonnollisesti, että kyseessä on vain 40Cr, johon on lisätty eteen “ML”. Tosiasiassa asiaa ei voi yksinkertaisesti näin tulkita.

RX-CE-009Engineering knowledgeCreation Group Technical Team

Technical trust signals

AuthorCreation Group Technical Team
Technical reviewCreation Group Materials Engineering Team
Updated2026-08-22
Referenced standards
  • GB/T 3077
  • GB/T 6478
  • GB/T 28906-2025
  • GB/T 3077-2015
  • GB/T 6478-2015
  • GB/T 28906

Kylmämuotoilulangoissa ja korkealujuisten kiinnittimien materiaalivalinnoissa 40Cr on erittäin yleinen teräsluokka. Monet asiakkaat nähdessään ML40Cr:n ajattelevat luonnollisesti: Onkohan kyseessä vain 40Cr, johon on lisätty eteen “ML”?

Tosiasiassa asiaa ei voi yksinkertaisesti näin tulkita.

40Cr:n ja ML40Cr:n seostusjärjestelmä on lähes sama, molemmat kuuluvat Cr-järjestelmän teräksiin, mutta niiden standardipositio, kemiallisten koostumusten valvonta sekä käyttökohteet eivät ole täysin samat. 40Cr painottuu enemmän seostetun rakenneteräksen linjaan, kun taas ML40Cr on suunnattu erityisesti kylmämuotoiluun ja kylmäpuristukseen.

I. Eri standardipositiot

40Cr mielletään yleensä GB/T 3077 -standardin (Seostetut rakenneteräkset) mukaiseksi, ja se on yleisesti käytetty temperoitu rakenneteräs, jolla on hyvä lujuus, karkaistavuus ja kokonaisvaltainen mekaaninen kestävyys. Sitä käytetään usein akseliosissa, hammaspyörissä, liitoksissa, koneenosissa sekä joissakin kiinnitystuotteissa.

ML40Cr:ssä termi “ML” viittaa erityisesti kylmämuotoiluun ja kylmäpuristukseen. Se vastaa yleensä GB/T 6478 -standardia (Terä kylmämuotoiluun ja kylmäpuristukseen); jos hankitaan kuumavalssattua kelaparia, tulee ottaa huomioon myös GB/T 28906-2025 -standardi (Kylmämuotoiluteräksen kuumavalssattu kelapari).

Toisin sanoen ML40Cr ei ole pelkkä “40Cr:n uusi nimi”, vaan se on materiaali, joka painottaa erityisesti kylmän muovauksen ja muotoilun vakautta.

II. Kemiallisten koostumusten erot kolmessa standardissa

Kemialliset koostumukset on ilmoitettu massaprosenteina, yksikkönä %.

VakioiSarjanumeroCSiMnPSCrMo
GB/T 3077-2015 «Seosrakenteiset teräkset»40Cr0,37–0,440,17–0,370,50–0,80Kuvakaappauksessa ei mainittuKuvakaappauksessa ei mainittu0,80–1,10
GB/T 6478-2015 «Teräkset kylmämuotoiluun ja kylmäpuristamiseen»ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0250,90–1,20
GB/T 28906-2025 «Kylmämuotoiluteräksen kuumavalssattu kelaputki»ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0200,90–1,20

Huomautus: Edellinen taulukko on koottu annettujen standardien kuvakaappauksista. GB/T 3077-2015:n kuvakaappauksessa P- ja S-kohtia ei ole esitetty; varsinaisessa käytössä suositellaan noudatettavaksi täydellistä standarditekstiä tai terästehtaan laatutodistusta.

3. Käytännön merkitys koostumuserojen takana

Ensinnäkin hiilipitoisuuksien vaihteluvälit ovat erilaiset. 40Cr:n C-pitoisuus on 0,37–0,44, kun taas ML40Cr:n on 0,38–0,43. ML40Cr:n hiilipitoisuuden vaihteluväli on ahtaampi, mikä edistää massakäsittelyn suorituskyvyn sekä kylmämuotoilun jälkeisen lujuuden vakautta.

Toiseksi silikonin (Si) pitoisuutta säännellään eri tavoin. 40Cr:ssä Si on 0,17–0,37, ML40Cr:ssä taas 0,10–0,30. Kylmämuotoiltavissa materiaaleissa muovisuus ja muodonmuutoksen vastus ovat herkempiä; siitä johtuen alhaisempi ja suppeampi Si-vaihteluväli vastaa paremmin kylmän muovauksen tarpeita.

Kolmanneksi mangaanin (Mn) pitoisuusvälit eroavat. 40Cr:ssä Mn on 0,50–0,80, ML40Cr:ssä taas 0,60–0,90. ML40Cr:n yleinen Mn-säätöväli on hieman korkeampi, mikä edistää lujuuden, karkaistavuuden ja myöhemmän terästysominaisuuksien yhteensopivuutta.

Neljänneksi kromin (Cr) pitoisuusvälit poikkeavat. 40Cr:ssä Cr on 0,80–1,10, ML40Cr:ssä taas 0,90–1,20. ML40Cr:n Cr-vaihteluväli on kokonaisuudessaan hieman korkeampi, mikä korostaa materiaalin suorituskyvyn vakautta kylmämuotoilun jälkeisen lämpökäsittelyn yhteydessä.

Viidenneksi rikkipitoisuutta (S) säännellään eri tavoin. GB/T 6478 -standardissa ML40Cr:n S on ≤0,025, kun taas GB/T 28906-2025 -standardissa ML40Cr:n S on ≤0,020. Kylmämuotoiltavalle teräsrullatuotannolle tiukempi S-säätö vähentää epäpuhtauskohteiden, halkeamien ja kylmämuotoilun aikaisen murtumien riskiä.

4. Miksi lähikokoonpano ei riitä korvaamaan toista yksinkertaisesti?

Näennäisesti sekä 40Cr että ML40Cr kuuluvat kromiterästen ryhmään, mutta niiden käytännön sovellusten painopisteet ovat erilaiset.

40Cr:ssä keskitytään eniten seosrakenteellisen teräksen lujuuteen, karkaistavuuteen ja lämpökäsittelyn jälkeiseen kokonaissuorituskykyyn; ML40Cr:ssä puolestaan kiinnitetään huomiota myös rullan pintalaatuun, karbonisaatiokerrokseen, epäpuhtausaineisiin, pallolaantuneeseen laaketustautilaan, vedonottokykyyn sekä kylmämuotoilun vakautta tukeviin ominaisuuksiin.

Mekaanisten työstöjen ja terästettyjen rakenteiden osalta 40Cr saattaa riittää käyttötarpeisiin. Mutta moniasemaisen kylmämuotoilun, suurimuotoiluprosessien avulla valmistettujen kiinnittimien, laipparuuvejen ja muotoiltujen komponenttien tapauksessa pelkkä 40Cr:n ja ML40Cr:n lähikokoonpano ei riitä; tärkeämpää on selvittää, vastaako materiaali kylmämuotoilun vaatimuksia.

5. Suositeltavaa varmistaa käytännön materiaalivalinnoissa

Mallintamista tehtäessä 40Cr:n ja ML40Cr:n välillä suositellaan keskittymään seuraaviin näkökohtiin:

Varmistettava asiaKeskitytään seuraaviin kohtiin
Asiakkaan vaatimuksetOvatko vaatimukset nimenomaan 40Cr:ää koskevat vai onko erikseen määritetty ML40Cr?
ToteutusstandarditOvatko standardit GB/T 3077, GB/T 6478 vai GB/T 28906?
ToimitusmuotoOleellisena kysymyksenä on, onko kyse pyöröterästä, teräslangasta vai kuuman valssauksen kelaterästä?
JatkokäsittelyprosessitTarvitaanko muun muassa venyttämistä, kerauttavaa lauhdutustuovetta, kylmävasaraa vai puskutusta?
Tuotteen rakenneEsiintyykö suuria muodonmuutoksia, laipioita, porrastettuja tai epätavallisia rakenteita?
LaaturiskitOdotetaanko erityistä huomiota halkeilulle, karbonisaatiolle, epäpuhtausjakeille sekä tuotannon massatuottotason vakaudelle?

6. Yhdellä lauseella tiivistettynä

40Cr:ssä korostuvat seosrakenneteräksen lujuus ja lämpökäsittelyn ominaisuudet; ML40Cr:ssä taas kylmävasaramateriaalin muovautumisvakaus sekä massatuotannon luotettavuus.

Tavallisille rakennelmoille 40Cr on yleinen valinta; kylmävasaramalleille ML40Cr kuitenkin soveltuu usein paremmin jatkuvan tuotantolinjan osaksi, joka sisältää venyttämisen, lauhdutustuovetuksen, kylmävasaran ja puskutuksen.

Creation Group ei ainoastaan merkkien perusteella suosittele asiakkaille 40Cr:ää, ML40Cr:ää tai muita vastaavia kylmävasaramateriaaleja, vaan harkitsee myös asiakkaan piirustukset, tuotespecificaatiot, muodonmuutosasteen, suorituskykyluokan, lämpökäsittelyvaatimukset, toimitusmuodon sekä aiemman tuotantokokemuksen, jotta voidaan arvioida, sopiiko materiaali aidosti kylmävasaramassatuotantoon.

Siten että kiinnittimille pätee: mitä enemmän materiaali vastaa tarpeita, sitä vakavampi ja luotettavampi tuotanto on.

Frequently Asked Questions

Mikä ero on ML40Cr:n ja 40Cr:n välillä? Onko kyseessä vain lisätty "ML"?
Kylmämuovattavissa langassa ja korkean lujuuden kiinnitystavaroiden materiaalin valinnassa 40Cr on erittäin yleinen merkintä. Monet asiakkaat nähdessään ML40Cr olettavat luonnollisesti, että se on vain 40Cr, johon on lisätty eteen "ML". Tätä ei kuitenkaan voi yksinkertaisesti niin ymmärtää.
Voivatko ML40Cr ja 40Cr korvata toisiaan suoraan?
Niitä ei voida korvata toisiaan suoraan pelkän merkinnän tai koostumuksen perusteella; korvaaminen on arvioitava standardin, toimitustilan, tuoterakenteen, seuraavien prosessien ja sarjavalmistuksen vahvistuksen perusteella.
Mitä muita ehtoja materiaalin valinnassa on varmistettava?
On varmistettava asiakkaan piirustukset, sovellettava standardi, materiaalin laadunvarmistusasiakirjat, toimitusmuoto, muodonmuutos, lämpökäsittelyvaatimukset ja laatuvaatimukset Creation Group -yritykseltä.

About Creation Group

Creation Group supports cold heading wire, shaped wire and cold-drawn seamless shaped tube projects with material, process and failure-analysis engineering.

Lähetä tekninen tiedustelu

Ota yhteyttä →
WhatsApp Tekninen kysely