Při výběru materiálů pro studené tvarování drátu a vysoce pevnostních spojovacích dílů je ocel 40Cr velmi častou typovou označkou. Mnoho zákazníků, když vidí označení ML40Cr, přirozeně usoudí: není to prostě ocel 40Cr s předponou „ML“?
Ve skutečnosti to takto jednoduše chápat nelze.
Ocel 40Cr a ML40Cr mají blízký legovaný systém; obě patří do řady Cr-ocelí. Nicméně jejich normové zařazení, kontrola chemického složení i aplikační směr nejsou zcela stejné. Ocel 40Cr je spíše zařazena do kategorie legovaných konstrukčních ocelí, zatímco ML40Cr je zaměřena především na studené tvarování a studené lisování.
I. Rozdílné normové zařazení
Ocel 40Cr se obvykle chápe v rámci normy GB/T 3077 „Legované konstrukční oceli“ a patří mezi běžně používané kalitelné konstrukční oceli s dobrými mechanickými vlastnostmi, vysokou kalitelností a celkovou rovnováhou pevnosti a houževnatosti. Často se uplatňuje při výrobě hřídelů, kol, spojovacích prvků, strojních součástek a některých typů spojovacích dílů.
Předpona „ML“ v označení ML40Cr zdůrazňuje její vhodnost pro studené tvarování a studené lisování. Obvykle odpovídá normě GB/T 6478 „Oceli určené pro studené tvarování a studené lisování“. Pokud se jedná o nakupované žárově válcované kotouče, je nutné ještě vzít v úvahu normu GB/T 28906-2025 „Žárově válcované kotouče z ocelí určených pro studené tvarování“.
Jinými slovy, ML40Cr není pouze „přejmenovanou ocelí 40Cr“, ale jde o materiál, u něhož je kladen větší důraz na stabilitu při studeném tvarování.
II. Rozdíly v chemickém složení mezi třemi normami
Chemické složení je uvedeno jako hmotnostní zlomek, jednotka: %.
| Norma | Označení | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GB/T 3077-2015 „Legované konstrukční oceli“ | 40Cr | 0,37–0,44 | 0,17–0,37 | 0,50–0,80 | V snímku není uvedeno | V snímku není uvedeno | 0,80–1,10 | — |
| GB/T 6478-2015 „Ocel pro studené tváření a studené lisování“ | ML40Cr | 0,38–0,43 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,025 | 0,90–1,20 | — |
| GB/T 28906-2025 „Horkotavené dráty z oceli určené k studenému tváření“ | ML40Cr | 0,38–0,43 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,020 | 0,90–1,20 | — |
Poznámka: Tabulka byla převzata dle poskytnutých snímků norem. Na snímku GB/T 3077-2015 nejsou uvedeny hodnoty pro P a S; při oficiálním použití doporučujeme vycházet z úplného textu normy nebo ze záručního listu ocelárny.
III. Praktický význam rozdílů ve složení
Za prvé se liší rozsah obsahu uhlíku. U 40Cr je obsah C 0,37–0,44, zatímco u ML40Cr je 0,38–0,43. U ML40Cr je interval obsahu uhlíku užší, což přispívá ke stabilitě vlastností při hromadném tepelném zpracování a k vyšší stálosti pevnosti po studeném tváření.
Za druhé se liší kontrola obsahu Si. U 40Cr je Si 0,17–0,37, zatímco u ML40Cr je 0,10–0,30. Materiál určený k studenému tváření je citlivější na plasticitu a odpor proti deformaci; nižší a užší rozsah Si lépe odpovídá požadavkům studeného tvarování.
Za třetí se liší rozsah obsahu Mn. U 40Cr je Mn 0,50–0,80, zatímco u ML40Cr je 0,60–0,90. Celkově je interval kontroly Mn u ML40Cr mírně vyšší, což podporuje lepší soulad mezi pevností, kalitelností a následnými mechanickými vlastnostmi po kalení a popouštění.
Za čtvrté se liší rozsah obsahu Cr. U 40Cr je Cr 0,80–1,10, zatímco u ML40Cr je 0,90–1,20. Rozsah Cr u ML40Cr je celkově o něco vyšší, což dává důraz na stabilitu vlastností materiálu při tepelném zpracování po studeném tváření.
Za páté se liší kontrola obsahu S. V normě GB/T 6478 je pro ML40Cr stanoven limit S ≤ 0,025, zatímco v normě GB/T 28906-2025 platí pro ML40Cr S ≤ 0,020. Pro žárově válcované kotouče studeně tvářecí oceli představuje přísnější kontrola síry snížení rizika nečistot, trhlin i prasklin při studeném tváření.
IV. Proč nelze pouhé chemické složení jednoduše zaměňovat, i když jsou si blízká?
I když se zdá, že jak 40Cr, tak ML40Cr patří do skupiny chromových ocelí, jejich praktické uplatnění se liší v důrazu na různé aspekty.
U 40Cr je hlavním cílem pevnost legované konstrukční oceli, její kalitelnost a komplexní vlastnosti po tepelném zpracování; u ML40Cr se kromě těchto vlastností zaměřujeme také na kvalitu povrchu kotouče, dekarbonizační vrstvu, obsah nečistot, stav po globulizačním žíhání, schopnost tažení a stabilitu při studeném tváření.
Pro obráběné součástky a kalené-kroucené konstrukční prvky může 40Cr již splňovat provozní požadavky. Avšak u vícestanových procesů studeného tváření, u spojovacích dílů s vysokou mírou deformace, u přírubových šroubů či atypických dílů nestačí sledovat pouze blízkost chemického složení 40Cr a ML40Cr – je nutné ověřit, zda materiál odpovídá požadavkům studeného tváření.
V. Doporučení při praktickém výběru materiálu
Při volbě mezi 40Cr a ML40Cr doporučujeme se zaměřit na následující aspekty:
| Ověřované položky | Zaměření |
|---|---|
| Požadavky zákazníka | Je určen typ 40Cr, nebo je výslovně požadován ML40Cr? |
| Vykonávané normy | Jedná se o GB/T 3077, GB/T 6478 či GB/T 28906? |
| Forma dodávky | Jde o válcovanou tyč, ocelový drát nebo žárově válcovaný kotoučový materiál? |
| Další technologické procesy | Bude nutné protahování, globulizační žíhání, studené tvarování nebo kalení a popouštění? |
| Konstrukce výrobku | Vyskytují se velké deformace, příruby, stupňovité části nebo atypické konstrukce? |
| Kvalitativní rizika | Je kladen důraz na problémy s praskáním, dekarbonizací, nečistotami a stabilitou sériové výroby? |
VI. Shrnutí jednou větou
U 40Cr je klíčová pevnost legované konstrukční oceli a její schopnost tepelného zpracování; u ML40Cr převažuje stabilita tvarování a spolehlivost sériové výroby v oblasti studeného tvarování.
Pro běžné konstrukční prvky je 40Cr běžnou volbou; pro studeně tvarované spojovací prvky je však ML40Cr často vhodnější pro kontinuální výrobní postup zahrnující protahování, žíhání, studené tvarování a kalení s popouštěním.
Při doporučování 40Cr, ML40Cr a dalších materiálů určených ke studenému tvarování společnost Creation Group nikdy nehledí pouze na typové označení, ale kombinuje zákaznické výkresy, specifikace výrobků, míru deformace, mechanické vlastnosti, požadavky na tepelné zpracování, formu dodávky i historické zkušenosti z výroby, aby posoudila, zda je vybraný materiál skutečně vhodný pro sériovou výrobu studeně tvarovaných součástí.
U spojovacích prvků totiž platí: materiál není lepší tím, jak je si podobný, ale tím, jak je optimálně sladěn s danými požadavky.
