I val av kallformningsråmaterial och höghållfasta fastsättningsdetaljer är 40Cr en mycket vanlig typbeteckning. Många kunder som ser ML40Cr tänker naturligtvis: Är det inte bara 40Cr med ett “ML” framför?
Men så enkelt kan man faktiskt inte se på det.
40Cr och ML40Cr har nära besläktade legeringssystem och tillhör båda Cr-stålgruppen, men deras standardmässiga placering, kemiska sammanställning och användningsområden är inte helt identiska. 40Cr ligger snarare inom segmentet för legerade konstruktionsstål, medan ML40Cr är mer anpassat för kallformning och kallflytning.
Första delen: Olika standardmässig placering
40Cr tolkas vanligtvis utifrån GB/T 3077 ”Legerade konstruktionsstål” och är ett vanligt förekommande härd- och revenstål med god hållfasthet, bra härdbarhet och allmänt goda mekaniska egenskaper. Det används ofta till axlar, kugghjul, kopplingselement, maskindetaljer samt vissa typer av skruvar och muttrar.
I ML40Cr betonar märkningen “ML” dess huvudsakliga användningsområde vid kallformning och kallflytning. Den motsvarar vanligtvis GB/T 6478 ”Stål för kallformning och kallflytning”; om det handlar om varmvalsad rundstång bör även GB/T 28906-2025 ”Varmvalsad rundstång för kallformningsstål” beaktas.
Allttså är ML40Cr inte bara en omdöpt version av 40Cr, utan representerar snarare en materialpecifikation som lägger större vikt vid stabil formbarhet vid kallbearbetning.
II. Skillnader i kemisk sammansättning mellan de tre standarderna
Kemiska sammansättningar anges som massfraktioner, enhet: %.
| Standard | Materialbeteckning | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GB/T 3077-2015 «Legerade konstruktionsstål» | 40Cr | 0,37–0,44 | 0,17–0,37 | 0,50–0,80 | Avbildningen visar inte | Avbildningen visar inte | 0,80–1,10 | — |
| GB/T 6478-2015 «Stål för kallformning och kallextrudering» | ML40Cr | 0,38–0,43 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,025 | 0,90–1,20 | — |
| GB/T 28906-2025 «Kallformningsstål – varmvalsad rundstång» | ML40Cr | 0,38–0,43 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,020 | 0,90–1,20 | — |
Anmärkning: Tabellen ovan är hämtad från de tillhandahållna standardskärmdumparna. I skärmdumpen av GB/T 3077-2015 visas inte ämnena P och S; vid formell användning rekommenderas att utgå från den fullständiga standardtexten eller stålfabrikens kvalitetscertifikat.
III. Den praktiska betydelsen bakom skillnaderna i sammansättning
Först och främst skiljer sig intervallen för kolhalten. I 40Cr är halten 0,37–0,44, medan den i ML40Cr är 0,38–0,43. ML40Crs smalare kolfönster bidrar till stabilare egenskaper vid massvärmebehandling samt bättre hållfasthet efter kallformning.
Dessutom skiljer sig kontrollen av siliciumhalten. I 40Cr är Si-halten 0,17–0,37, medan den i ML40Cr är 0,10–0,30. Kallformningsmaterial är mer känsliga för plasticitet och deformation motstånd; därför passar ett lägre och smalare Si-intervall bättre för kallbearbetning och formning.
För det tredje skiljer sig manganhalten. I 40Cr är Mn-halten 0,50–0,80, medan den i ML40Cr är 0,60–0,90. ML40Crs något högre kontrollintervall förbättrar samordningen mellan hållfasthet, härdbarhet och efterföljande tempereringsegenskaper.
För det fjärde skiljer sig kromhalten. I 40Cr är Cr-halten 0,80–1,10, medan den i ML40Cr är 0,90–1,20. ML40Crs generellt lite högre Cr-halt understryker materialets stabilitet vid efterföljande värmebehandling efter kallformning.
För det femte skiljer sig svavelkontrollen. Enligt GB/T 6478 får ML40Cr innehålla högst 0,025 % S, medan GB/T 28906-2025 kräver max 0,020 %. För varmvalsade rundstänger av kallformningsstål innebär striktare S-kontroll en minskad risk för inklusioner, sprickbildning och ökad säkerhet gentemot kallformningsbristningar.
IV. Varför kan man inte enkelt ersätta dem även om sammansättningen är likartad?
Både 40Cr och ML40Cr tillhör som sådan kromstål, men deras praktiska användningsområden har olika fokus.
40Cr fokuserar framför allt på styrka, härdbarhet och de totala egenskaperna efter värmebehandling för legerade konstruktionsstål; ML40Cr tar inte bara hänsyn till dessa egenskaper, utan också till ytkvalitet, decarboniseringslager, föroreningar, globuliseringsglödning, anpassning till dragningsprocessen och stabiliteten vid kallformning.
För bearbetade detaljer och tempererade konstruktionselement kan 40Cr vara fullt tillräckligt. Men för produkter som flerstationers kallformning, högdeformationsfästen, flänsboltsar och speciella profiler räcker det inte att jämföra 40Cr och ML40Cr utifrån deras kemiska sammansättning; det måste också beaktas om materialet uppfyller kraven för kallformningsprocessen.
5. Rekommenderade kontroller vid faktisk materialval
Vid val mellan 40Cr och ML40Cr rekommenderas följande punkter att noggrant kontrolleras:
| Kontrollpunkt | Fokusområde |
|---|---|
| Kundkrav | Är det angivet 40Cr, eller uttryckligen ML40Cr? |
| Uppfyllda standarder | Är det GB/T 3077, GB/T 6478 eller GB/T 28906? |
| Leveransform | Är det rundstål, ståltråd eller varmvalsad rullestång? |
| Efterföljande processer | Behövs dragningsbearbetning, globuliseringsglödgning, kallramsning eller härdning och mjukgöring? |
| Produktstruktur | Förekommer stor deformation, flänsar, trappor eller oregelbundna strukturer? |
| Kvalitetsrisker | Fokuseras särskilt på sprickbildning, decarbonisering, inklusioner och stabilitet i serietillverkning? |
6. Sammanfattning i ett stycke
40Cr fokuserar på hållfasthet och värmebehandlingsegenskaper hos legerat konstruktionsstål; ML40Cr lägger vikt vid formningsstabiliteten och tillförlitligheten vid serieproduktion av kallramsningmaterial.
För vanliga konstruktionselement är 40Cr ett vanligt val; men för kallramsade fastsättningsdetaljer passar ML40Cr ofta bättre in i en sammanhängande produktionsprocess som omfattar dragningsbearbetning, glödgning, kallramsning och härdning samt mjukgöring.
När Creation Group rekommenderar 40Cr, ML40Cr och relaterade kallramsningstrådar till sina kunder bedömer man inte bara utifrån materialbeteckningen, utan beaktar även kundritningar, produktspecifikationer, deformationsgrad, prestandaklass, värmebehandlingskrav, leveransform och tidigare produktionserfarenheter för att avgöra om materialet verkligen är lämpligt för serieproduktion med kallramsning.
För fastsättningsdetaljer gäller nämligen: ju mer passande materialet är, desto stabilare blir produktionen – inte tvärtom.
