ML40Cr og 40Cr har forskjeller? Det er ikke bare det at det står en «ML» ekstra.

COLD HEADING MATERIALER ENGINEERING CLASSROOM · RX-CE-009

ML40Cr og 40Cr har forskjeller? Det er ikke bare det at det står en «ML» ekstra.

I valget av kuldeformingswire og høystyrkeinnretninger er 40Cr en svært vanlig legering. Mange kunder ser ML40Cr og tenker naturligvis: Er det ikke bare 40Cr med et «ML» foran? I virkeligheten kan det ikke forstås så enkelt.

I valget av kuldeformingswire og høystyrkeinnretninger er 40Cr en svært vanlig legering. Mange kunder ser ML40Cr og tenker naturligvis: Er det ikke bare 40Cr med et «ML» foran? I virkeligheten kan det ikke forstås så enkelt.

RX-CE-009Engineering knowledgeCreation Group Technical Team

Technical trust signals

AuthorCreation Group Technical Team
Technical reviewCreation Group Materials Engineering Team
Updated2026-08-22
Referenced standards
  • GB/T 3077
  • GB/T 6478
  • GB/T 28906-2025
  • GB/T 3077-2015
  • GB/T 6478-2015
  • GB/T 28906

I koldformingswire og materialvalg for høyfasteskruer er 40Cr en svært vanlig legering. Mange kunder ser ML40Cr og tenker naturligvis: Er det bare 40Cr med et «ML» foran?

Men slik kan man faktisk ikke se på det.

40Cr og ML40Cr har nærliggende legeringssystemer, begge tilhører Cr-stålfamilien, men deres standardbestemmelse, kjemiske sammensetningskontroll og bruksområder er ikke helt like. 40Cr ligger nærmere legeringsstrukturstålruten, mens ML40Cr legger større vekt på koldformings- og kolkompresjonsprosesser.

1. Ulike standardbestemmelser

40Cr forstås vanligvis innenfor GB/T 3077 «Legeringsstrukturstål» og er et vanlig temperert strukturstål med god styrke, gjennemhardhet og allsidige mekaniske egenskaper. Det brukes ofte til aksler, tannhjul, koblinger, maskindeler og visse skrueprodukter.

I ML40Cr peker «ML» spesielt mot bruk ved koldformering og kolkompresjon. Det svarer normalt til GB/T 6478 «Stål for koldformering og kolkompresjon»; dersom man anskaffer varmvalsede runde stenger, må man også ta i betraktning GB/T 28906-2025 «Varmvalsede runde stenger for koldformingsstål».

Med andre ord er ML40Cr ikke bare en «omdøpt 40Cr», men representerer snarere en materialelinje som legger større vekt på stabil formbarhet under kaldbearbeiding.

II. Forskjeller i kjemisk sammensetning mellom de tre standardene

Kjemisk sammensetning er vektkonsentrasjon, enhet: %.

StandardLeggingsnavnCSiMnPSCrMo
GB/T 3077-2015 «Legerede konstruksjonsstål»40Cr0,37–0,440,17–0,370,50–0,80Ikke angitt på skjermbildetIkke angitt på skjermbildet0,80–1,10
GB/T 6478-2015 «Stål til kaldforming og kald ekstrudering»ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0250,90–1,20
GB/T 28906-2025 «Hettvalsede ståltråder for kaldforming»ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0200,90–1,20

Merknad: Tabellen over er hentet fra de tilsendte standardskjermbildene. P- og S-feltene vises ikke på skjermbildet av GB/T 3077-2015; ved formell bruk anbefales det å basere seg på den fullstendige standardteksten eller ståleverkets kvalitetsgarantidokument.

III. Den praktiske betydningen bak komponentforskjellene

Først og fremst varierer karboninnholdet. 40Cr har et C-innhold på 0,37–0,44, mens ML40Cr har 0,38–0,43. ML40Cr har et smalere karbonintervall, noe som bidrar til stabilisering av termisk behandlingsytelse i masseproduksjon samt styrke etter koldslag.

IV. Hvorfor kan ikke materialer med lignende sammensetning ganske enkelt erstatte hverandre?

Både 40Cr og ML40Cr tilhører kromstålgruppen, men de har ulike bruksmål i praksis.

40Cr legger vekt på styrke, gjennemhardhet og den samlede ytelsen etter varmebehandling for legeringsstrukturstålet; ML40Cr tar imot dette i betraktning, men legger dessuten stor vekt på overflatekvalitet, decarburiseringslag, inklusjoner, globulær utglødningsstatus, trukkningsanpasselighet og stabil formbarhet ved koldslag.

For maskinbearbeidede deler og normaliserte strukturdeler kan 40Cr være tilstrekkelig. Men for produkter som flerkammer-koldslag, høydelforming av festemidler, flensebolter eller profilerede deler, er det ikke nok å se på at sammensetningen til 40Cr og ML40Cr er like; man må også vurdere om materialet oppfyller kravene til koldslagsprosessen.

5. Anbefalinger ved faktisk materialvalg

Ved valg mellom 40Cr og ML40Cr anbefales det å bekrefte følgende punkter:

BekreftelsespunktFokusområde
KundekravEr det spesifisert 40Cr, eller uttrykkelig forespurt ML40Cr?
Gjeldende standardGyldig GB/T 3077, GB/T 6478 eller GB/T 28906?
LeveringsformRundstål, ståltråd eller varmvalsede ruller?
Senere prosesserEr trakting, globulariserende gløding, kaldstansing eller herding nødvendig?
ProduktkonstruksjonEksisterer store deformasjonsgrader, flenser, trinn eller unormale strukturer?
KvalitetsrisikoEr fokus rettet mot sprekkdannelse, karburering, inklusjoner og batchstabilitet?

6. En kort oppsummering

40Cr legger vekt på strengt sett legeringsstålens styrke og varmebehandlingsegenskaper; ML40Cr legger vekt på formbarhet og stabilitet i masseproduksjon av kaldstansematerialer.

For vanlige konstruksjonsdeler er 40Cr et vanlig valg; men for kaldstansede festemidler passer ML40Cr ofte bedre til en kontinuerlig produksjonslinje med trakting, gløding, kaldstansing og herding.

Når Creation Group anbefaler 40Cr, ML40Cr og relaterte kaldstansetråder til kunder, tar vi ikke bare hensyn til materialemerket, men kombinerer kundeteikninger, produktspesifikasjoner, deformasjonsgrad, ytelsesklasser, varmebehandlingskrav, leveringsform og tidligere produksjonserfaring for å avgjøre om materialet egentlig er velegnet for masseproduksjon av kaldstansdele.

For skruer og bolter er det nemlig slik at jo mer likheten er, desto mindre kan de erstatte hverandre; jo bedre passform, desto større stabilitet.

Frequently Asked Questions

Hva er forskjellen mellom ML40Cr og 40Cr? Er det bare et "ML" mer?
I valg av materialer for kuldeformingsstål og høyfasthetsskruer er 40Cr en svært vanlig kvalitet. Mange kunder ser ML40Cr og antar naturlig at det bare er 40Cr med et "ML" foran. Men det kan ikke enkelt forklares slik.
Kan ML40Cr og 40Cr erstattes direkte for hverandre?
Man kan ikke bare erstatte dem basert på likt navn eller sammensetning, men må vurdere gjennomføring av standarder, leveringstilstand, produktstruktur, etterprosesser og serievalidering.
Hvilke betingelser må bekreftes ved faktisk materialevalg?
Det må bekreftes kundetegninger, gjeldende standarder, materialerertifikater, leveringsform, deformasjonsgrad, varmebehandlingskrav og kvalitetsrisiko.

About Creation Group

Creation Group supports cold heading wire, shaped wire and cold-drawn seamless shaped tube projects with material, process and failure-analysis engineering.

Send en teknisk forespørsel

Kontakt oss →
WhatsApp Teknisk forespørsel