Mi a különbség az ML40Cr és a 40Cr között? Nemcsak az, hogy van egy „ML”-lel több.

COLD HEADING ANYAG ENGINEERING CLASSROOM · RX-CE-009

Mi a különbség az ML40Cr és a 40Cr között? Nemcsak az, hogy van egy „ML”-lel több.

A hidegen nyomott szálanyagok és nagy szilárdságú kötőelemek anyagválasztásában a 40Cr igen gyakori típusjelzés. Sok ügyfelünk, amikor meglátja az ML40Cr jelölést, természetesen azt gondolja: vajon ez nem egyszerűen a 40Cr, csak előtagként hozzáadták az „ML”-t? Valójában azonban ezt nem lehet ilyen egyszerűen értelmezni.

A hidegen nyomott szálanyagok és nagy szilárdságú kötőelemek anyagválasztásában a 40Cr igen gyakori típusjelzés. Sok ügyfelünk, amikor meglátja az ML40Cr jelölést, természetesen azt gondolja: vajon ez nem egyszerűen a 40Cr, csak előtagként hozzáadták az „ML”-t? Valójában azonban ezt nem lehet ilyen egyszerűen értelmezni.

RX-CE-009Engineering knowledgeCreation Group Technical Team

Technical trust signals

AuthorCreation Group Technical Team
Technical reviewCreation Group Materials Engineering Team
Updated2026-08-22
Referenced standards
  • GB/T 3077
  • GB/T 6478
  • GB/T 28906-2025
  • GB/T 3077-2015
  • GB/T 6478-2015
  • GB/T 28906

A hidegpréselésre használt sodronyok és nagy szilárdságú kötőelemek anyagválasztásánál a 40Cr rendkívül gyakori típus. Sok ügyfelünk, amikor meglátja az ML40Cr jelölést, természetesen azt gondolja: vajon ez csak egy egyszerű „ML” előtaggal ellátott 40Cr?

Valójában nem lehet ennyire egyszerűen felfogni.

A 40Cr és az ML40Cr ötvözetrendszerükben közel állnak egymáshoz, mindkettő Cr-tartalmú acél, ám szabványos besorolásuk, vegyi összetételük szigorú szabályozása és alkalmazási irányvonaluk nem teljesen azonos. A 40Cr inkább az ötvözött szerkezeti acélok kategóriájába tartozik, míg az ML40Cr elsősorban a hidegpréselésre és hidegnyomásos alakításra felel meg.

I. Különböző szabványos besorolás

A 40Cr-t általában a GB/T 3077 „Ötvözött szerkezeti acélok” szabványrendszere szerint értelmezzük; ez egy gyakran alkalmazott edzett és temperált szerkezeti acél, mely jó szilárdsággal, kitűnő edhetőséggel és kiváló mechanikai összhatással rendelkezik. Gyakran alkalmazzák tengelyek, fogaskerekek, csatlakozó elemek, gépalkatrészek és egyes kötőelem-termékek gyártásához.

Az ML40Cr esetében az „ML” jelölés hangsúlyozza a hidegpréselési és hidegnyomásos felhasználást. Általában a GB/T 6478 „Hidegpréselésre és hidegnyomásra alkalmas acélok” szabvány vonatkozik rá; ha hengerelt tekercsdrót formájában vásároljuk, akkor továbbá a GB/T 28906-2025 „Hidegpréselésre alkalmas acél hengerelt tekercsdrót” szabványt is figyelembe kell vennünk.

Vagyis az ML40Cr nem egyszerűen egy „átnevezett 40Cr”, hanem egy olyan anyag, amelynek kifejezetten a hidegtechnológiai alakítás során mutatott stabilitását helyezik előtérbe.

II. A három szabványban szereplő vegyi összetétel eltérései

A vegyi összetétel tömegszázalékban, egység: %.

SzabványMárkaCSiMnPSCrMo
GB/T 3077-2015 „Ötvözött szerkezeti acélok”40Cr0,37–0,440,17–0,370,50–0,80A képernyőképen nem szerepelA képernyőképen nem szerepel0,80–1,10
GB/T 6478-2015 „Hidegcsavarozáshoz és hidegpréseléshez használt acélok”ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0250,90–1,20
GB/T 28906-2025 „Hidegcsavarozó acél hengerelt sodrony”ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0200,90–1,20

Jegyzet: A fenti táblázat a rendelkezésre álló szabvány-képernyőképek alapján készült. A GB/T 3077-2015 képernyőképén a P és S tételek nem szerepelnek; hivatalos felhasználás esetén javasoljuk, hogy az aktuális teljes szabvány szöveget vagy az acélmű minőségbiztosítási tanúsítványát vegye figyelembe.

III. A komponenskülönbségek mögötti gyakorlati jelentőség

Először is, különbözik a C-tartalom tartománya. A 40Cr esetében ez 0,37–0,44, míg az ML40Cr esetében 0,38–0,43. Az ML40Cr szénkoncentráció-jellemzőinek szűkebb tartománya előnyös a tömeges hőkezelési tulajdonságok és a hidegpréselés utáni szilárdságstabilitás szempontjából.

Másodszor, eltér a Si-tartalom szabályozása. A 40Cr-nél a Si-tartalom 0,17–0,37, míg az ML40Cr-nél 0,10–0,30. A hidegpréseléshez használt anyagok érzékenyebbek a képlékennyiségre és az alakváltozási ellenállásra; az alacsonyabb és szűkebb Si-tartomány jobban illeszkedik a hidegmegmunkálásos formázási követelményekhez.

Harmadszor, más a Mn-tartalom tartománya. A 40Cr-nél a Mn 0,50–0,80, míg az ML40Cr-nél 0,60–0,90. Az ML40Cr esetében a mangántartalom szabályozási sávja általában valamivel magasabb, ami elősegíti a szilárdság-, az áthúzhatóság- és az ezt követő edzés-hőkezelési tulajdonságok összhangját.

Negyedszer, eltér a Cr-tartalom tartománya. A 40Cr-nél a Cr 0,80–1,10, míg az ML40Cr-nél 0,90–1,20. Az ML40Cr esetében a króm-tartalom tartománya általában kissé magasabb, ami hangsúlyozza az anyag stabilitását a hidegpréseléses formázást követő hőkezelés során.

Ötödször, eltér a kéntartalom szabályozása. A GB/T 6478 szerint az ML40Cr S-tartalma legfeljebb 0,025, míg a GB/T 28906-2025 szerint legfeljebb 0,020. A hidegpréselésre alkalmas acél hengerelt tekercsek esetében a szigorúbb kénszabályozás csökkenti a bekeveredéseket, a repedések és a hidegpréselés során fellépő törések kockázatát.

IV. Miért nem lehet egyszerűen egymást helyettesíteni, ha a komponensek hasonlóak?

A 40Cr és az ML40Cr mindkettő a króm-alapú acélok közé tartozik, de a gyakorlati alkalmazásokban más-más szempontokat kell figyelembe venni.

A 40Cr esetében elsősorban az ötvözött szerkezeti acél szilárdságára, áthúzhatóságára és a hőkezelést követő összetett tulajdonságokra koncentrálnak; az ML40Cr-nél ezen tulajdonságok mellett nagyobb figyelmet szentelnek a tekercselvény felületminőségének, a dekarburációs rétegnek, a szennyezőanyag-bekeveredéseknek, a perlitizált nyugtatás állapotának, a húzhatóságnak és a hidegpréseléses formázás stabilitásának is.

A gépi megmunkálású alkatrészek és az edzett-szerkezeti elemek számára a 40Cr már megfelelhet a felhasználási követelményeknek. Azonban többállásos hidegpréselésnél, nagy alakváltozással járó rögzítőelemeknél, francia csavaroknál vagy szabálytalan alakú termékeknél nem elegendő pusztán azt vizsgálni, hogy a 40Cr és az ML40Cr összetétele hasonló; fontos még az is, hogy az adott anyag megfelel-e a hidegpréseléses gyártási folyamat követelményeinek.

V. Ajánlott ellenőrzések a tényleges anyagválasztás során

A 40Cr és ML40Cr közötti választásnál javasoljuk, hogy különös figyelmet szenteljenek az alábbi pontoknak:

Ellenőrzendő tényezőkFigyelemre méltó szempontok
Vevői követelményekMeghatározták-e a 40Cr-t, vagy kifejezetten az ML40Cr-re vonatkozóan nyilatkoztak?
Alkalmazandó szabványokGB/T 3077, GB/T 6478, vagy esetleg GB/T 28906?
Szállítási formaEgyenes hengerelt acélrúd, acélszál, vagy hengerezett acéltekercs?
További feldolgozási eljárásokSzükség van-e húzásra, globulizáló lágyításra, hidegpréselésre vagy edzés-hőkezelésre?
Termék felépítéseVan-e nagyobb alakváltozással járó rész, franciaorsós illesztés, lépcsős vagy egyedi kialakítású elemek?
Termelési minőségi kockázatokKiemelten figyelnek-e a repedések, dekarburáció, szennyeződés és a gyártási stabilitás biztosítására?

VI. Egy mondatban összefoglalva

A 40Cr esetében elsősorban az ötvözött szerkezeti acél szilárdságát és hőkezelhetőségét tartják szem előtt; míg az ML40Cr-nél a hidegpréselhető anyagok formázási stabilitása és a tömeggyártás megbízhatósága kiemelt szerepet kap.

Egyszerű szerkezeti elemek esetében a 40Cr a leggyakoribb választás; a hidegpréselt rögzítőelemek gyártásánál azonban az ML40Cr jellemzően alkalmasabb a húzás, lágyítás, hidegpréselés és edzés-hőkezelés egymást követő folyamatára.

A Creation Group a 40Cr, az ML40Cr és a kapcsolódó hidegpréselhető sodronyok ügyfeleknek történő ajánlása során nem csupán a típusjelölést veszi figyelembe, hanem az ügyfél rajzait, a termék specifikációit, az alakváltozás mértékét, a szükséges teljesítményszintet, a hőkezelési követelményeket, a szállítási formát és a korábbi gyártási tapasztalatokat is figyelembe véve dönti el, hogy az adott anyag valóban megfelel-e a hidegpréses tömeggyártásra.

Mert a rögzítőelemek esetében nem az a fontos, hogy az anyagok minél inkább hasonlítsanak egymásra, hanem hogy minél jobban illeszkedjenek egymáshoz és stabilabb legyen a gyártás.

Frequently Asked Questions

Miben különbözik az ML40Cr a 40Cr-tól? Nem elég csak az „ML” előtag hozzáadása?
A hidegen alakított huzalok és nagy szilárdságú rögzítőelemek anyagválasztásánál a 40Cr rendkívül gyakori minőség. Amikor sok vevő látja az ML40Cr megnevezést, természetesnek tartja, hogy ez csupán egy „ML” betűkombinációval kiegészített 40Cr. Valójában azonban ezt nem szabad ilyen egyszerűen értelmezni.
Közvetlenül helyettesíthető-e az ML40Cr a 40Cr-rel?
Nem lehet pusztán a minőségi jelölés vagy a kémiai összetétel hasonlósága alapján közvetlenül helyettesíteni; az alkalmazandó szabvány, szállítási állapot, termékszerkezet, további technológiai lépések és sorozatgyártásban történő ellenőrzés alapján kell dönteni.
Milyen további feltételeket kell tisztázni a gyakorlati anyagválasztás során?
Tisztázni kell az ügyfél rajzait, az alkalmazandó szabványt, az anyaglemez tanúsítványát, a szállítási formát, az alakváltozás mértékét, a hőkezelési követelményeket és a minőségi kockázatot.

About Creation Group

Creation Group supports cold heading wire, shaped wire and cold-drawn seamless shaped tube projects with material, process and failure-analysis engineering.

Küldjön műszaki érdeklődést

Vegye fel velünk a kapcsolatot →
WhatsApp Technikai érdeklődés