ML40Cr ile 40Cr arasındaki fark nedir? Sadece bir "ML" fazladan bulunmuyor.

COLD HEADING MATERYAL ENGINEERING CLASSROOM · RX-CE-009

ML40Cr ile 40Cr arasındaki fark nedir? Sadece bir "ML" fazladan bulunmuyor.

Soğuk başlama tel malzemeleri ve yüksek mukavemetli bağlantı elemanları için malzeme seçimi sırasında 40Cr oldukça yaygın bir çelik sınıfıdır. Birçok müşteri ML40Cr’i gördüğünde doğal olarak şöyle düşünür: Acaba bu, 40Cr’in önüne “ML” eklenmiş hali mi? Aslında durum bu şekilde basitçe anlaşılamaz.

Soğuk başlama tel malzemeleri ve yüksek mukavemetli bağlantı elemanları için malzeme seçimi sırasında 40Cr oldukça yaygın bir çelik sınıfıdır. Birçok müşteri ML40Cr’i gördüğünde doğal olarak şöyle düşünür: Acaba bu, 40Cr’in önüne “ML” eklenmiş hali mi? Aslında durum bu şekilde basitçe anlaşılamaz.

RX-CE-009Engineering knowledgeCreation Group Technical Team

Technical trust signals

AuthorCreation Group Technical Team
Technical reviewCreation Group Materials Engineering Team
Updated2026-08-22
Referenced standards
  • GB/T 3077
  • GB/T 6478
  • GB/T 28906-2025
  • GB/T 3077-2015
  • GB/T 6478-2015
  • GB/T 28906

Soğuk başma tel malzemeleri ve yüksek mukavemetli bağlantı elemanlarının seçimi sırasında, 40Cr oldukça yaygın bir çelik sınıfıdır. Birçok müşteri ML40Cr’i gördüğünde doğal olarak şöyle düşünür: Acaba bu, 40Cr’ün önüne “ML” eklenmiş hâli mi?

Ancak durum aslında bu kadar basit değildir.

40Cr ile ML40Cr’ün alaşım sistemleri birbirine yakındır; her ikisi de Cr grubu çelikler kapsamındadır. Ancak standart konumları, kimyasal bileşim kontrolleri ve uygulama yönleri tamamen aynı değildir. 40Cr daha çok alaşımlı yapısal çelikler kapsamında değerlendirilirken, ML40Cr ise soğuk başma ve soğuk sıkıştırma şekillendirme uygulamalarına yönelik özellikler taşır.

I. Standart konumları farklıdır

40Cr genellikle GB/T 3077 “Alaşımlı Yapısal Çelikler” standardı çerçevesinde değerlendirilir. Bu çelik, iyi mukavemet, iyi sertleşebilirlik ve kapsamlı mekanik özellikleriyle dikkat çeker. Sıklıkla şaftlar, dişliler, bağlantı elemanları, makine parçaları ve bazı bağlantı elemanı ürünlerinde kullanılır.

ML40Cr’deki “ML” ifadesi özellikle soğuk başma ve soğuk sıkıştırma uygulamalarını vurgular. Bu çelik genellikle GB/T 6478 “Soğuk Başma ve Soğuk Sıkıştırma için Çelikler” standardına karşılık gelir; satın alınan ürün sıcak haddelenmiş bobin telden oluşuyorsa, ayrıca GB/T 28906-2025 “Soğuk Başma Çeliği Sıcak Haddelenmiş Bobin Tel” standardı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu nedenle ML40Cr, yalnızca adı değiştirilmiş bir 40Cr demek değildir; daha ziyade soğuk işlem şekillendirme kararlılığını öne çıkaran bir malzeme sınıfıdır.

II. Üç standart arasındaki kimyasal bileşen farklılıkları

Kimyasal bileşenler kütlece yüzdelik olarak verilmiştir; birimi: %.

StandartMarkaCSiMnPSCrMo
GB/T 3077-2015 «Alaşımlı Yapısal Çelik»40Cr0,37–0,440,17–0,370,50–0,80Ekran görüntüsünde belirtilmemişEkran görüntüsünde belirtilmemiş0,80–1,10-
GB/T 6478-2015 «Soğuk Dövme ve Soğuk Ekstrüzyon için Çelik»ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0250,90–1,20-
GB/T 28906-2025 «Soğuk Dövme Çeliği Sıcak Haddelenmiş Bobin Şerit»ML40Cr0,38–0,430,10–0,300,60–0,90≤0,025≤0,0200,90–1,20-

Not: Yukarıdaki tablo, sunulan standartların ekran görüntülerinden derlenmiştir. GB/T 3077-2015’in ekran görüntüsünde P ve S maddeleri görünmemektedir; resmî kullanım sırasında tam standart metni veya çelik fabrikasının kalite sertifikası dikkate alınmalıdır.

III. Bileşen farklılıklarının pratik anlamı

Öncelikle, C (karbon) içeriği aralıkları farklıdır. 40Cr’ün C içeriği 0,37–0,44 arasındadır, ML40Cr’ün ise 0,38–0,43’tür. ML40Cr’ün karbon içeriği aralığı daha dar olduğundan, seri termal işlem performansının ve soğuk başma sonrası mukavemetin istikrarlı olmasını sağlar.

İkinci olarak, Si (silisyum) içeriği kontrolü farklıdır. 40Cr’ün Si içeriği 0,17–0,37 iken, ML40Cr’ün Si içeriği 0,10–0,30’dur. Soğuk başma malzemeleri süneklik ve deforme olma direncine daha hassastır; Si aralığının düşük ve dar tutulması, soğuk şekillendirme gereksinimlerine daha uygun hale getirir.

Üçüncü olarak, Mn (manganez) içeriği aralıkları farklıdır. 40Cr’ün Mn içeriği 0,50–0,80 iken, ML40Cr’ün Mn içeriği 0,60–0,90’dır. ML40Cr’ün Mn kontrol aralığı genel olarak biraz daha yüksektir ve bu da mukavemet, sertleşebilirlik ile sonraki temperleme performansı arasında daha iyi bir uyum sağlamaya yardımcı olur.

Dördüncü olarak, Cr (krom) içeriği aralıkları farklıdır. 40Cr’ün Cr içeriği 0,80–1,10 iken, ML40Cr’ün Cr içeriği 0,90–1,20’dir. ML40Cr’ün Cr aralığı genel olarak biraz daha yüksektir ve bu da malzemenin soğuk başma sonrasında gerçekleştirilen termal işlemden sonra elde edilen performansın istikrarını vurgular.

Beşinci olarak, S (kükürt) kontrolü farklıdır. GB/T 6478 standardında ML40Cr’ün S içeriği ≤0,025 iken, GB/T 28906-2025 standardında ML40Cr’ün S içeriği ≤0,020’dir. Soğuk başma çeliği sıcak haddelenmiş bobin teller için S kontrolünün daha sıkı olması, kusurların, çatlakların ve soğuk başmadan kaynaklanan kırılmaların riskini azaltmaya yardımcı olur.

IV. Neden bileşimleri benzer olsa bile, basitçe birbirinin yerine geçiremeyiz?

40Cr ve ML40Cr görünüşte her ikisi de kromlu çelik grubuna aittir, ancak gerçek uygulamalarda dikkat edilen hususlar farklıdır.

40Cr daha çok alaşımlı yapısal çeliğin mukavemeti, sertleşebilirliği ve termal işlem sonrası elde edilen kapsamlı performans üzerinde odaklanır; ML40Cr ise bu özelliklerin yanı sıra bobin tel yüzey kalitesi, dekarburasyon katmanı, katı atıklar, küreselleştirilmiş reçellemenin durumu, çekme uygunluğu ve soğuk başma sırasında şekil verme istikrarına da önem verir.

Tesviye işleri ve temperlenmiş yapısal parçalar için 40Cr kullanıma uygun olabilir. Ancak çok konumlu soğuk başma, yüksek deformasyona maruz kalabilen bağlantı elemanları, flanş cıvataları, özel şekilli parçalar gibi ürünler söz konusu olduğunda, yalnızca 40Cr ile ML40Cr’ün bileşimlerinin birbirine yakın olduğunu göz önünde bulundurmak yeterli değildir; malzemenin soğuk başma prosesinin gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığı da mutlaka değerlendirilmelidir.

V. Pratik malzeme seçimi sırasında önerilen doğrulamalar

40Cr ile ML40Cr arasında seçim yapılırken, aşağıdaki hususların özellikle kontrol edilmesi tavsiye edilir:

Doğrulama konusuDikkat edilecek noktalar
Müşteri gereksinimleri40Cr belirtilmiş mi, yoksa kesinlikle ML40Cr talep ediliyor mu?
Uygulanacak standartlarGB/T 3077, GB/T 6478 mi, yoksa GB/T 28906 mı kullanılıyor?
Teslim şekliDaire çelik, çelik tel mi, yoksa sıcak haddelenmiş bobin şerit mi?
Sonraki işlemlerBükme çekme, küreselleştirici reçeleme, soğuk başa vurma veya temperleme işlemi gerekli mi?
Ürün yapısıBüyük deformasyon gerektiren, flanşlı, kademe veya özel şekilli yapılar bulunuyor mu?
Kalite riskleriKırılma, karbon kaybı (dekarburizasyon), katman arası yabancı madde ve seri üretim istikrarı üzerinde özellikle duruluyor mu?

VI. Tek cümleyle özet

40Cr’de esas olan alaşımlı yapısal çeliğin dayanımı ve termal işleme uygunluk özelliğidir; ML40Cr ise soğuk başa vurulan malzemelerin şekil verme istikrarını ve seri üretim güvenilirliğini ön plana çıkarır.

Sıradan yapı elemanları için 40Cr yaygın bir tercihtir; ancak soğuk başa vurulan bağlantı elemanları söz konusu olduğunda, ML40Cr genellikle çekme, reçeleme, soğuk başa vurma ve temperleme gibi ardışık proseslerden oluşan üretim hatlarına daha uygundur.

Creation Group, müşterilerine 40Cr, ML40Cr ve ilgili soğuk başa vurma tel malzemelerini önerirken yalnızca malzeme sınıfına bakmaz; bunun yerine müşteri çizimlerini, ürün spesifikasyonlarını, deformasyon miktarını, performans sınıfını, termal işlem gerekliliklerini, teslim şeklini ve geçmiş üretim deneyimlerini bir araya getirerek, malzemenin soğuk başa vurma üzerinden seri üretime gerçekten uygun olup olmadığını değerlendirir.

Zira bağlantı elemanları açısından malzeme ne kadar benzerse o kadar iyi bir ikame olmaz; tam tersine, ne kadar uyumlu olursa o kadar istikrarlıdır.

Frequently Asked Questions

ML40Cr ve 40Cr arasında ne fark var? Sadece "ML" eki mi eklenmiştir?
Soğuk dövme tel malzemeleri ve yüksek mukavemetli bağlantı elemanları seçiminde, 40Cr oldukça yaygın bir kalitedir. Birçok müşteri ML40Cr'yi gördüğünde doğal olarak şöyle düşünür: Acaba bu sadece 40Cr'nin önüne "ML" eklenmiş hâli mi? Aslında bu kadar basit bir şekilde anlaşılamaz.
ML40Cr ile 40Cr doğrudan birbirinin yerine kullanılabilir mi?
Sadece kalite numarasına ya da bileşime göre doğrudan ikame edilemez; uygulama standardı, teslimat durumu, ürün yapısı, sonraki işlemler ve seri üretim doğrulaması birlikte değerlendirilmelidir.
Gerçek malzeme seçiminde hangi koşulların doğrulanması gerekir?
Müşteri çizimleri, uygulama standardı, malzeme kalite belgesi, teslim şekli, deformasyon miktarı, ısıl işlem gereksinimleri ve kalite risklerinin doğrulanması gerekir.

About Creation Group

Creation Group supports cold heading wire, shaped wire and cold-drawn seamless shaped tube projects with material, process and failure-analysis engineering.

Teknik bir sorgu gönderin

Bize ulaşın →
WhatsApp Teknik soruşturma