II. Różnice w składzie chemicznym według trzech norm
Skład chemiczny podany jako masa procentowa, jednostka: %
| Norma | Oznaczenie | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GB/T 3077-2015 „Stale konstrukcyjne stopowe” |
35CrMo | 0,32–0,40 | 0,17–0,37 | 0,40–0,70 | 0,80–1,10 | 0,15–0,25 | ||
| GB/T 6478-2015 „Stale do formowania na zimno i prasowania na zimno” |
ML35CrMo | 0,33–0,38 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,025 | 0,90–1,20 | 0,15–0,30 |
| GB/T 28906-2025 „Drut krążkowy gorącowalcowany do formowania na zimno” |
ML35CrMo | 0,33–0,38 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,020 | 0,90–1,20 | 0,15–0,25 |
III. Praktyczne implikacje różnic w składzie 1. Różne zakresy zawartości węgla wpływają na stabilność masowej produkcji W normie GB/T 3077 zawartość węgla w 35CrMo wynosi 0,32–0,40; natomiast w ML35CrMo zgodnie z GB/T 6478 i GB/T 28906 zawartość węgla mieści się w przedziale 0,33–0,38. Mniejszy i bardziej ograniczony zakres zawartości węgla w ML35CrMo sprzyja większej jednorodności właściwości termicznych po formowaniu na zimno i umożliwia lepszą kontrolę fluktuacji wytrzymałości w procesie masowej produkcji. 2. Różne poziomy kontroli manganu wpływają na zachowanie podczas obróbki plastycznej Zawartość Si w 35CrMo wynosi 0,17–0,37; w ML35CrMo — 0,10–0,30. Materiały do formowania na zimno są szczególnie wrażliwe na plastyczność, opór przeciwko deformacji oraz ryzyko pęknięć. Szerszy i niższy zakres Si odpowiada lepiej wymaganiom plastyczności materiału w procesie formowania na zimno. 3. Różne zakresy Mn wpływają na hartowność i dopasowanie wytrzymałości Zawartość Mn w 35CrMo wynosi 0,40–0,70; w ML35CrMo — 0,60–0,90. Wyższy i węższy zakres Mn w ML35CrMo sprzyja poprawie hartowności materiału i lepszemu dopasowaniu jego własności termicznych. 4. Różne zakresy Cr wpływają na stabilność po obróbce cieplnej Zawartość Cr w 35CrMo wynosi 0,80–1,10; w ML35CrMo — 0,90–1,20. Całkowicie wyższy zakres Cr w ML35CrMo korzystnie wpływa na stabilność wytrzymałości i hartowności elementów mocujących o wysokiej wytrzymałości po obróbce cieplnej. 5. Różne wymagania co do Mo — różne logiki kontroli w poszczególnych normach W 35CrMo z GB/T 3077 zawartość Mo wynosi 0,15–0,25; w ML35CrMo z GB/T 6478 — 0,15–0,30; natomiast w ML35CrMo z GB/T 28906-2025 — 0,15–0,25. To pokazuje, że różne normy mają niezupełnie identyczne okna kontroli dla molibdenu. Podczas zakupów nie można kierować się wyłącznie oznaczeniem, ale należy jasno określić obowiązującą normę. 6. Różne poziomy kontroli S bezpośrednio wiążą się z ryzykiem pęknięć podczas formowania na zimno Zawartość S w ML35CrMo z GB/T 6478 wynosi ≤0,025; w ML35CrMo z GB/T 28906-2025 — ≤0,020. Dla gorącowalcowanego drutu krążkowego do formowania na zimno jeszcze surowsza kontrola zawartości siarki pomaga zmniejszyć ilość inkluzji, pęknięć oraz ryzyko pęknięć podczas formowania na zimno. Jest to szczególnie istotne w przypadku formowania wielostanowiskowego oraz wyrobów o dużym stopniu deformacji. IV. Dlaczego nawet przy zbliżonym składzie nie można prostu zastępować? Choć na pierwszy rzut oka zarówno 35CrMo, jak i ML35CrMo należą do grupy stali Cr-Mo, to jednak ich normy kierują się różnymi priorytetami. 35CrMo skupia się przede wszystkim na składzie, wytrzymałości, hartowności oraz ogólnych właściwościach końcowych po obróbce cieplnej; natomiast ML35CrMo kładzie nacisk na jakość powierzchni, czystość, strukturę mikrostruktury, właściwości ciągnienia oraz stabilność formowania. Dlatego też zdarza się, że choć materiał spełnia wymagania dotyczące składu, to już na maszynie do formowania na zimno pojawiają się pęknięcia głowicy, pęknięcia płaskiej części, szybsze zużycie formy, a nawet niestabilność masowej produkcji. Problem nie musi tkwić w oznaczeniu, lecz może wynikać z fazy dostawy materiału oraz jego zdolności do formowania na zimno. V. Wskazówki dla praktycznego zakupu Przy wyborze między 35CrMo a ML35CrMo zaleca się szczególne zwrócenie uwagi na następujące aspekty: Kwestia do potwierdzenia Kluczowe obszary zainteresowania Oczekiwania klienta Czy wymagany jest 35CrMo, czy konkretnie ML35CrMo? Obowiązująca norma Czy jest to GB/T 3077, GB/T 6478, czy GB/T 28906? Forma zakupu Czy to stal okrągła, drut stalowy, czy gorącowalcowany drut krążkowy? Następne etapy obróbki Czy wymagane jest ciągnienie, wyżarzanie sferoidalizujące, formowanie na zimno, obróbka cieplna? Klasa produktu Czy to klasy 8.8, 10.9, czy 12.9? Ryzyko formowania Czy stopień deformacji jest duży? Czy występują elementy głowicy, płaskiej części lub nietypowe kształty? Kontrola jakości Czy kładzie się nacisk na decarbonizację, inkluzje, defekty powierzchniowe oraz stabilność masowej produkcji? VI. Podsumowanie w jednym zdaniu 35CrMo kładzie nacisk na wytrzymałość i właściwości termiczne stali konstrukcyjnej; ML35CrMo zaś na stabilność formowania na zimno i niezawodność masowej produkcji. Dla zwykłych części mechanicznych 35CrMo może być wystarczające; jednak w przypadku śrub wysokowytrzymałych, śrub kołnierzowych oraz nietypowych elementów formowanych na zimno, zwłaszcza elementów mocujących klasy 10.9 czy 12.9, ML35CrMo jest zdecydowanie lepszym wyborem dla linii masowej produkcji formowanych na zimno. Firma Creation Group, rekomendując klientom 35CrMo, ML35CrMo oraz inne druty do formowania na zimno, nie ogranicza się wyłącznie do oznaczeń, lecz bierze pod uwagę rysunki techniczne, specyfikacje produktu, stopień deformacji, klasę wytrzymałości, wymagania dotyczące obróbki cieplnej, formę zakupu oraz wcześniejsze doświadczenia produkcyjne, aby ocenić, czy dany materiał rzeczywiście nadaje się do masowej produkcji formowanych na zimno. Dla elementów mocujących materiał nie jest tym lepszy, im bardziej się podobają, lecz im dokładniej są dopasowane.
