II. Rozdíly ve složení dle tří norem
Složení je uvedeno v hmotnostních procentech, jednotka: %
| Norma | Označení oceli | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GB/T 3077-2015 „Legované konstrukční oceli“ |
35CrMo | 0,32–0,40 | 0,17–0,37 | 0,40–0,70 | 0,80–1,10 | 0,15–0,25 | ||
| GB/T 6478-2015 „Oceli určené pro nákovové tváření a studené lisování“ |
ML35CrMo | 0,33–0,38 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,025 | 0,90–1,20 | 0,15–0,30 |
| GB/T 28906-2025 „Oceli určené pro nákovové tváření – žárově válcovaný drát“ |
ML35CrMo | 0,33–0,38 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,020 | 0,90–1,20 | 0,15–0,25 |
III. Praktický význam rozdílů ve složení 1. Různý rozsah obsahu uhlíku ovlivňuje stabilitu sériové výroby V normě GB/T 3077 má 35CrMo obsah uhlíku 0,32–0,40; v normách GB/T 6478 a GB/T 28906 má ML35CrMo obsah uhlíku 0,33–0,38. ML35CrMo má užší rozpětí obsahu uhlíku, což napomáhá stabilizaci mechanických vlastností po kalení a temperování po nákovovém tváření a usnadňuje kontrolu kolísání pevnosti v sériové výrobě. 2. Odlišné kontroly obsahu Si ovlivňují chování při studeném tváření Obsah Si u 35CrMo je 0,17–0,37; u ML35CrMo je 0,10–0,30. Materiály určené k nákovovému tváření jsou citlivější na plasticitu, odpor proti deformaci a riziko praskání. Užší a nižší rozsah Si lépe vyhovuje požadavkům na plasticitu při nákovovém tváření. 3. Rozdílný rozsah obsahu Mn ovlivňuje kalitelnost a pevnostní soulad Obsah Mn u 35CrMo je 0,40–0,70; u ML35CrMo je 0,60–0,90. ML35CrMo má vyšší a užší rozsah obsahu Mn, což zlepšuje kalitelnost materiálu a umožňuje lepší soulad s vlastnostmi po následné kalce a temperování. 4. Rozdílný rozsah obsahu Cr ovlivňuje stabilitu po kalce a temperování Obsah Cr u 35CrMo je 0,80–1,10; u ML35CrMo je 0,90–1,20. Celkově má ML35CrMo o něco vyšší rozsah obsahu Cr, což pozitivně ovlivňuje stabilitu pevnosti a kalitelnosti vysokopevnostních spojovacích prvků po kalce a temperování. 5. Různé požadavky na obsah Mo odpovídají různým normativním logikám V normě GB/T 3077 má 35CrMo obsah Mo 0,15–0,25; v normě GB/T 6478 má ML35CrMo obsah Mo 0,15–0,30; v normě GB/T 28906-2025 má ML35CrMo obsah Mo 0,15–0,25. To ukazuje, že různé normy nemají zcela shodné tolerance pro obsah molybdenu. Při nákupu nelze posuzovat pouze typ oceli, ale je třeba si ověřit, kterou normu daný materiál splňuje. 6. Odlišná kontrola obsahu S přímo souvisí s rizikem praskání při nákovovém tváření V normě GB/T 6478 má ML35CrMo obsah S ≤0,025; v normě GB/T 28906-2025 má ML35CrMo obsah S ≤0,020. Pro žárově válcovaný drát určený k nákovovému tváření je přísnější kontrola obsahu síry, což snižuje riziko nečistot, trhlin a praskání při nákovovém tváření. To je obzvláště důležité při vícestanovém nákovovém tváření a při výrobách s velkými deformacemi. IV. Proč nelze prostě nahrazovat materiály i přes jejich podobné složení? Navzdory tomu, že se 35CrMo a ML35CrMo zdají být oba Cr-Mo materiály, jejich normativní směrnice mají odlišná zaměření. 35CrMo klade důraz na složení legované konstrukční oceli, pevnost, kalitelnost a celkové mechanické vlastnosti po tepelné úpravě; ML35CrMo se soustředí na povrchovou kvalitu, čistotu, mikrostrukturu, tažnost a stabilitu při nákovovém tváření. Právě proto někdy materiály splňují chemické specifikace, ale při nákovovém tváření dochází k praskání hlavy, trhlinám na přírubě, zrychlenému opotřebení forem nebo dokonce ke kolísání kvality v sériové výrobě. Problém nemusí spočívat v typu oceli, ale v dodacím stavu materiálu a jeho vhodnosti pro nákovové tváření. V. Doporučení při praktickém nákupu Při výběru mezi 35CrMo a ML35CrMo doporučujeme upřesnit následující otázky: Otázka Důraz Požadavek zákazníka Je požadován 35CrMo, nebo konkrétně ML35CrMo? Norma Jde o GB/T 3077, GB/T 6478, či GB/T 28906? Dodací forma Jedná se o kulatý prut, drát, či žárově válcovaný drát? Další procesy Bude probíhat tažení, globulizační žíhání, nákovové tváření, kalce a temperování? Třída produktu Jedná se o třídu 8.8, 10.9, či 12.9? Riziko tváření Jsou deformace výrobku velké? Má výrobek hlavu, přírubu, či složitý tvar? Kontrola kvality Zajímáme se o dekarbonizaci, nečistoty, povrchové defekty a stabilitu sériové výroby? VI. Shrnutí 35CrMo klade důraz na pevnost a mechanické vlastnosti legované konstrukční oceli; ML35CrMo klade důraz na stabilitu nákovového tváření a spolehlivost sériové výroby. Pro běžné strojní součásti může 35CrMo stačit; avšak pro vysokopevnostní šrouby, přírubové šrouby, tvarové nákovové formovky, zejména pro spojovací prvky tříd 10.9 a 12.9, je ML35CrMo často vhodnější volbou pro sériovou výrobu nákovovým tvářením. Společnost Creation Group při doporučování 35CrMo, ML35CrMo a dalších materiálů určených k nákovovému tváření nikdy nehledí pouze na typ oceli, ale kombinuje výkresy zákazníka, specifikace produktu, míru deformace, třídu vlastností, požadavky na tepelnou úpravu, dodací formu a historii výroby, aby posoudila, zda je materiál skutečně vhodný pro sériovou výrobu nákovovým tvářením. Protože u spojovacích prvků platí: materiál není tím vhodnějším, čím více se podobá, ale tím, jak přesně odpovídá potřebám výroby.
