SAE 1022A, 1010A, 1008A și 1006A sunt grade de material reale?
— Analiza câtorva grade de oțel dintre cele mai ușor de confundat în industria de ștanțare la rece
În domeniul sârmei pentru ștanțare la rece (Cold Heading Wire / CHQ Wire), mulți ingineri de cumpărări, ingineri de calitate, chiar și personal tehnic se confruntă cu solicitări precum:
* Sârmă SAE 1022A<br>* Material SAE 1010A<br>* Sârmă pentru ștanțare la rece SAE 1008A<br>* Sârmă din oțel SAE 1006A
În același timp, deseori primesc și cereri care apar în desenele clientului, în protocolurile tehnice sau în comenzile de cumpărare:
SAE 1022A
sau
Sârmă 1008A
Multe persoane se întreabă:
Dar sunt oare SAE 1022A, 1010A, 1008A și 1006A grade formale de materiale conform standardelor americane SAE?
De fapt, aceasta este una dintre problemele cel mai ușor de confundat în industria de ștanțare la rece.
Acest articol va analiza sistematic această problemă, combinând standardele americane SAE, standardele japoneze JIS și aplicațiile practice din industria de ștanțare la rece.
I. SAE 1006, 1008, 1010 și 1022 sunt grade de materiale reale
Înainte de toate, trebuie să clarificăm un lucru:
Următoarele grade aparțin oțelurilor carbon obișnuite stabilite de standardul american SAE J403 „Compoziții chimice ale oțelurilor carbon SAE”.
Grad de material Standard Tipologie<br>SAE1006 SAE J403 Oțel cu conținut scăzut de carbon<br>SAE1008 SAE J403 Oțel cu conținut scăzut de carbon<br>SAE1010 SAE J403 Oțel cu conținut scăzut de carbon<br>SAE1022 SAE J403 Oțel cu conținut mediu-scarș de carbon
Toate aceste materiale fac parte din:
Oțel carbon obișnuit (Plain Carbon Steel)
Regula de numire SAE este foarte simplă:
* Primele două cifre, „10”, indică un oțel carbon obișnuit;<br>* Celelalte două cifre reprezintă conținutul convenit de carbon.
De exemplu:
Grad SAE Conținut tipic de carbon<br>SAE1006 ≈0,06% C<br>SAE1008 ≈0,08% C<br>SAE1010 ≈0,10% C<br>SAE1022 ≈0,22% C
Prin urmare,
SAE1006, 1008, 1010 și 1022 sunt grade de materiale standard americane existente.
II. Există oare SAE 1022A, 1010A, 1008A și 1006A?
Răspunsul este foarte clar:
Conform standardelor SAE, aceste grade nu există oficial.
Cu alte cuvinte:
❌ SAE1022A
❌ SAE1010A
❌ SAE1008A
❌ SAE1006A
Niciuna dintre acestea nu este o marcă oficială de oțel prevăzută în SAE J403.
Forma corectă ar fi respectiv:
✅ SAE1022
✅ SAE1010
✅ SAE1008
✅ SAE1006
Astfel, atunci când în documentele de cumpărare sau în desene apare:
1022A
nu putem considera imediat că este vorba de o marcă oficială SAE.
III. De ce apar totuși frecvent pe piață denumirile „1022A” și „1008A”?
Acest fenomen se datorează unei tradiții istorice îndelungate în industria de ștanțare la rece.
1. Îmbinarea sistemelor SAE și JIS
Oțelul pentru ștanțare la rece din Japonia folosește:
Standardul JIS G3507
pentru clasificarea materialelor.
De exemplu:
Grad JIS japonez Conținut de carbon<br>SWRCH6A ≈0,06% C<br>SWRCH8A ≈0,08% C<br>SWRCH10A ≈0,10% C<br>SWRCH22A ≈0,22% C
Aici trebuie remarcat cu atenție:
Litera „A” face parte integrantă din marca JIS japoneză.
De exemplu:
SWRCH22A
este o marcă completă.
Și nu reprezintă:
SAE1022 + A
2. Obiceiul scrisului abreviat în industria internațională a pieselor de fixare
Datorită faptului că:
SAE1022
și
SWRCH22A
au compoziții chimice foarte apropiate,
mulți clienți, în decursul comunicărilor îndelungate, au adoptat treptat:
notarea „1022A” — o formă neoficială.
De exemplu:
SAE1008
↓
1008A
SAE1010
↓
1010A
SAE1022
↓
1022A
Aceste expresii reprezintă mai mult un:
obicei comercial al industriei,
decât o marcă oficială reglementată de vreun standard.
IV. Pot fi considerate identice SAE1022 și SWRCH22A?
Mulți ingineri întreabă:
Este SAE1022 același lucru ca SWRCH22A?
Răspunsul este negativ.
Deși compozițiile lor chimice sunt foarte similare,
ele aparțin încă a două seturi diferite de standarde.
Punct SAE1022 SWRCH22A<br>Sistem standard SAE J403 JIS G3507<br>Clasificare Oțel carbon obișnuit Oțel pentru ștanțare la rece<br>Control principal Compoziție chimică Performanță la ștanțare la rece<br>Atenție tehnică Compoziție Compoziție + microstructură + suprafață + stare de procesare
Prin urmare,
în industria pieselor de fixare auto,
e necesar să se livreze conform standardului specificat de client,
fără a presupune în mod arbitrar că cele două pot fi înlocuite doar pe baza compoziției chimice.
V. În industria de ștanțare la rece, nu doar marca contează
Cei mai mulți ingineri de cumpărări scriu adesea doar:
SAE1022
Însă, în realitate,
pentru industria de ștanțare la rece,
marca este doar o parte a definiției materialelor.
Decisive pentru performanța de ștanțare la rece sunt mult mai multe aspecte decât compoziția chimică.
⸻
1. Stabilitatea compoziției chimice
E nevoie nu doar să se respecte SAE J403,
ci și să se controleze:
* Dispersia conținutului de carbon (C)<br>* Dispersia manganului (Mn)<br>* Elementele reziduale<br>* Stabilitatea compoziției
Altfel, pot apărea:
* Variații ale sarcinii de ștanțare la rece;<br>* Fluctuații ale performanței tratamentelor termice;<br>* Scăderea uniformității produselor.
⸻
2. Microstructura sferoidizată
În cazul materialelor pentru ștanțare la rece, atenția se concentrează asupra:
sfereiidezării complete și uniforme.
Calitatea sfereidezării influențează direct:
* Forța de modelare la ștanțare la rece;<br>* Durata de viață a matricelor;<br>* Riscul de fisurare la ștanțare la rece;<br>* Performanța ulterioară a tratamentelor termice.
Prin urmare, microstructura sferoidizată este adesea mai importantă decât marca materialului.
⸻
3. Impuritățile non-metalice
Pentru piesele de fixare auto, e necesar să se controleze în special:
* Inclusiuni de tip A;<br>* Inclusiuni de tip B;<br>* Inclusiuni de tip C;<br>* Inclusiuni de tip D.
Gradația inclusiunilor afectează direct:
* Durata de viață la oboseală;<br>* Fisurile apărute la ștanțare la rece;<br>* Crăpăturile produse prin revenire;<br>* Fiabilitatea produselor.
⸻
4. Calitatea suprafeței
Materialele pentru ștanțare la rece sunt extrem de sensibile la defectele de suprafață.
De exemplu:
* Crăpături;<br>* Pliere;<br>* Umeri;<br>* Răni superficiale;<br>* Descarbonizare.
Multe eșecuri în ștanțarea la rece nu se datorează rezistenței materialelor, ci defectelor de suprafață ale materialelor primare.
⸻
5. Starea de livrare
Chiar dacă avem:
SAE1022
starea sa de livrare poate fi total diferită.
De exemplu:
* Bobine laminate la cald;<br>* Bobine sferoidizate;<br>* Sârmă fină trefilată la rece;<br>* Sârmă fosfatizată și sapunizată;<br>* Sârmă lubrifiată fără fosfor.
Diferite stări de livrare corespund unor procese de ștanțare la rece complet diferite.
Prin urmăre, la comandă se recomandă să se precizeze simultan:
* Gradul de material;<br>* Standardul aplicabil;<br>* Starea de prelucrare;<br>* Starea de livrare.
și nu doar:
SAE1022
⸻
VI. Cum se descrie corect un material la cumpărarea sârmei pentru ștanțare la rece?
Pentru a evita ambiguitățile în comerțul internațional, se recomandă utilizarea notărilor standard.
De exemplu:
Sistemul SAE american:
SAE1022 Sârmă pentru ștanțare la rece conform SAE J403
Sistemul JIS japonez:
SWRCH22A Sârmă pentru ștanțare la rece conform JIS G3507-1
Se recomandă să se evite:
1022A Sârmă
deoarece diferiți furnizori pot interpreta 1022A în mod diferit.
⸻
VII. De ce furnizorii profesioniști de materiale pentru ștanțare la rece se concentrează mai mult pe standarde decât pe abrevieri?
Pentru sârma de înaltă calitate destinată ștanțării la rece, stabilitatea materialelor depinde nu doar de marca, ci de întregul proces de fabricație.
Furnizorii profesioniști de materiale pentru ștanțare la rece trebuie să controleze de obicei:
* Puritatea metalului lichid;<br>* Stabilitatea compoziției chimice;<br>* Impuritățile non-metalice;<br>* Microstructura sferoidizată;<br>* Calitatea suprafeței;<br>* Absența descarbonizării suprafatare;<br>* Starea de trefilare;<br>* Uniformitatea proprietăților mecanice.
In special în domeniile pieselor de fixare auto, mașinilor de construcții, elementelor de conexiune de înaltă calitate și componentelor precise realizate prin ștanțare la rece, aceste controale sunt adesea mai importante decât chiar marca materialului.
Concluzie
SAE1006, SAE1008, SAE1010 și SAE1022 sunt grade reale de oțel carbon SAE din Statele Unite ale Americii.
Însă:
SAE1006A, SAE1008A, SAE1010A și SAE1022A nu sunt grade oficiale conforme standardelor SAE.
Termenii apărut pe piață:
1006A, 1008A, 1010A și 1022A
provine mai degrabă:
* Din seria de grade japoneze SWRCH pentru oțelul destinat ștanțării la rece conform JIS;<br>* Din abrevierile comerciale îndelung dezvoltate în industria internațională a pieselor de fixare;<br>* Din exprimările obișnuite rezultate din amestecul sistemelor SAE și JIS.
Prin urmare, în cadrul achizițiilor de sârmă pentru ștanțare la rece și în comunicarea tehnică, se recomandă menționarea clară a standardului aplicabil, în loc să se judece tipul materialului doar pe baza abrevierilor precum „1022A”.
Despre Grupul Creation Group
Grupul Creation Group (Creation Group) se specializează în sârmă de înaltă calitate pentru ștanțare la rece (CHQ Wire), sârmă profilată și soluții de materiale pentru piesele de fixare auto de înaltă calitate, oferind de ani de zile industriilor globale din domeniile automobilelor, pieselor de fixare și producției de precizie, materiale conforme standardelor SAE, JIS, EN, ISO și specificațiilor tehnice speciale ale clienților, alături de servicii personalizate.
