2. Kemiallisten komponenttien erot kolmessa eri standardissa
Kemialliset komponentit ilmoitetaan massaprosenteina, yksikkö: %
| Vakioi | Merkki | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GB/T 3077-2015 ”Seosrakenneteräs” |
35CrMo | 0,32–0,40 | 0,17–0,37 | 0,40–0,70 | 0,80–1,10 | 0,15–0,25 | ||
| GB/T 6478-2015 ”Kylmämuovattavat ja kylmäpuristettavat teräkset” |
ML35CrMo | 0,33–0,38 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,025 | 0,90–1,20 | 0,15–0,30 |
| GB/T 28906-2025 ”Kylmämuovattavan teräksen kuumavalssattu kelapari” |
ML35CrMo | 0,33–0,38 | 0,10–0,30 | 0,60–0,90 | ≤0,025 | ≤0,020 | 0,90–1,20 | 0,15–0,25 |
3. Koostumuserojen käytännön merkitys 1. Erilaiset hiilipitoisuusalueet vaikuttavat tuotannon vakavuuteen GB/T 3077:n 35CrMo:n C-pitoisuus on 0,32–0,40; GB/T 6478:n ja GB/T 28906:n ML35CrMo:n C-pitoisuus on 0,33–0,38. ML35CrMo:n hiilipitoisuusalue on suppeampi, mikä edistää kylmämuovauksen jälkeisen karkaisun tasalaatuisuutta ja helpottaa vahvuusvaihteluiden hallintaa massatuotannossa. 2. Eri silikonipitoisuuden rajat vaikuttavat kylmämuovauksen muovaustuloksiin 35CrMo:n Si-pitoisuus on 0,17–0,37; ML35CrMo:n Si-pitoisuus on 0,10–0,30. Kylmämuovattavat materiaalit ovat herkkiä muovautuvuudelle, muodonmuutosvastukselle ja halkeamavaaralle. Matalampi ja suppeampi Si-valikoima vastaa paremmin kylmämuovauksen vaatimuksia materiaalin muovautuvuudesta. 3. Eri mangaanipitoisuusalueet vaikuttavat karkaistavuuteen ja lujuuden yhteensopivuuteen 35CrMo:n Mn-pitoisuus on 0,40–0,70; ML35CrMo:n Mn-pitoisuus on 0,60–0,90. ML35CrMo:n mangaanin säätöalue on korkeampi, mikä parantaa materiaalin karkaistavuutta ja tekee siitä paremmin yhteensopivan jälkikäteisen karkaisun kanssa. 4. Eri kromipitoisuusalueet vaikuttavat karkaisun jälkeiseen vakavuuteen 35CrMo:n Cr-pitoisuus on 0,80–1,10; ML35CrMo:n Cr-pitoisuus on 0,90–1,20. ML35CrMo:n kromipitoisuus on kokonaisuudessaan hieman korkeampi, mikä edistää korkealujuuskiinnittimien vahvuuden ja karkaistavuuden vakautta karkaisun jälkeen. 5. Eri molibdeenin vaatimukset ja eri standardien erilaiset ohjauslogiikat GB/T 3077:n 35CrMo:n Mo-pitoisuus on 0,15–0,25; GB/T 6478:n ML35CrMo:n Mo-pitoisuus on 0,15–0,30; GB/T 28906-2025:n ML35CrMo:n Mo-pitoisuus on 0,15–0,25. Tämä osoittaa, että eri standardeilla ei ole täysin samanlaisia ohjausalueita molibdeenille. Hankintojen yhteydessä ei pidä tyytyä pelkästään merkkiin, vaan tarkistettava myös noudatettava standardi. 6. Eri rikki-pitoisuuden rajat vaikuttavat suoraan kylmämuovauksen halkeamavaaraan GB/T 6478:n ML35CrMo:n S-pitoisuus on ≤0,025; GB/T 28906-2025:n ML35CrMo:n S-pitoisuus on ≤0,020. Kylmämuovattavan teräksen kuumavalssatulle kelaparille tiukempi rikki-säätö vähentää epäpuhtauksia, halkeamia ja kylmämuovauksen halkeamavaaraa. Usean työaseman kylmämuovauksessa ja suurten muodonmuutosmäärien tuotteissa tämä on erityisen tärkeää. 4. Miksi lähempäkin näyttävät koostumukset eivät riitä vaihtoehtoisuuteen? Päällisin puolin 35CrMo ja ML35CrMo kuuluvat molemmat Cr-Mo-järjestelmän materiaaleihin, mutta niiden standardien keskeiset ohjauskohdat ovat erilaiset. 35CrMo keskittyy enemmän seosrakenneteräksen koostumukseen, lujuuteen, karkaistavuuteen ja lämpökäsittelyn jälkeiseen kokonaisominaisuuteen; ML35CrMo taas kiinnittää enemmän huomiota kylmämuovattavan materiaalin pintalaatuun, puhtauteen, kuiturakenteeseen, vedonkestoon ja muovaustilanteen vakavuuteen. Tämä onkin syy sille, että jotkin materiaalit saattavat näyttää koostumukseltaan sopivilta, mutta kun ne laitetaan kylmämuovauskoneeseen, esiintyy päiden halkeamia, laippojen halkeamia, muottien kuluminen nopeutuu ja jopa tuotanto muuttuu epävakavaksi. Ongelma ei välttämättä löydy merkistä, vaan se voi johtua materiaalin toimitustilasta ja sen kylmämuovauksen soveltuvuudesta. 5. Vinkit hankintojen yhteydessä 35CrMo:n ja ML35CrMo:n valinnassa kannattaa keskittyä seuraaviin asioihin: Varmistettavat asiat Keskitytään seuraaviin kohtiin Asiakkaan vaatimukset Onko kyseessä 35CrMo vai nimenomaan ML35CrMo? Noudatettava standardi Onko kyseessä GB/T 3077, GB/T 6478 vai GB/T 28906? Hankintamuoto Onko kyseessä pyöröteräs, teräslanka vai kuumavalssattu kelapari? Jatkokäsittelyprosessit Tarvitaanko vedontekoa, pallolaantuvaannehtoa, kylmämuovauksia tai karkaisua? Tuotteen luokitus Onko kyseessä 8.8-, 10.9- vai 12.9-luokan tuote? Muovaustilanteen riskit Onko tuotteen muodonmuutos suuri, sisältääkö se pään, laipan tai epätavanomaisen rakenteen? Laadunvalvonta Kiinnitetäänkö huomiota karbonisaatioon, epäpuhtauksiin, pintavirheisiin ja tuotannon vakavuuteen? 6. Yksi lause tiivistettynä 35CrMo painottaa seosrakenneteräksen lujuutta ja lämpökäsittelyn laatua; ML35CrMo puolestaan kylmämuovattavan materiaalin muovaustilanteen vakavuutta ja massatuotannon luotettavuutta. Tavallisille koneenosille 35CrMo voi olla ihan riittävä; mutta korkealujuusruuveissa, laippapulteissa ja muotoon viilutetuissa kylmämuovattavissa osissa, etenkin 10.9- ja 12.9-luokan kiinnittimissä, ML35CrMo sopii yleensä paremmin kylmämuovattavan massatuotannon tarpeisiin. Creation Group ei ainoastaan katso merkkiä, kun hän suosittelee asiakkailleen 35CrMo:ta, ML35CrMo:ta tai muita kylmämuovattavia teräslankoja. Hän ottaa huomioon asiakkaan piirustukset, tuotteen spesifikaatiot, muodonmuutosmäärät, suoritusluokan, lämpökäsittelyvaatimukset, hankintamuodon ja aiemman tuotantokokemuksen, jotta voidaan arvioida, sopiiko materiaali aidosti kylmämuovattavan massatuotannon tarpeisiin. Sillä kiinnittimien kohdalla materiaali ei ole sitä parempi, mitä enemmän se muistuttaa toista – vaan sitä parempi, mitä paremmin se soveltuu kyseiseen käyttöön.
